Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Chcete nahlásit korupci? Stát Vás ochrání a ještě Vám dá odměnu!

1. 04. 2014 7:20:31
APRÍL! Měla to být taková normální analýza poukazující na problémy oznamovatelů korupce (whistleblowerů) či jiných nekalých jednání v 5 evropských zemích.[1] Jenže, jak napsat analýzu o lidech, jejichž potřeby vůbec neznáme? Kdo tito lidé jsou? Je to parta permanentních buřičů či kverulantů, zarytí celoživotní bojovníci za spravedlnost nebo kdo vlastně?
Publikace občanského sdružení Oživení O nás s námi - Ochrana oznamovatelů (whistleblowerů) v české realitě a ve srovnání s dalšími zeměmi.
Publikace občanského sdružení Oživení O nás s námi - Ochrana oznamovatelů (whistleblowerů) v české realitě a ve srovnání s dalšími zeměmi.Oživení o. s.

Plán zněl jasně. Najít pokud možno dva oznamovatele od každé z kategorií: státní správa, místní samospráva, politické strany/politici, polostátní instituce, soukromé organizace, bezpečnostní složky a soudy a uskutečnit s nimi rozhovor. Zeptat se jich na podrobnosti jejich oznámení – co oznamovali, jakým způsobem, na koho se obraceli na pracovišti i mimo něj a jak se bránili. Našli jsme je a naplánovali zhruba 3 rozhovory týdně.

Rozhovor č. 1: ztráta zaměstnání, fyzický útok, trestní oznámení na oznamovatele.

,,Své práci, která mne naplňovala a dobře živila, jsem obětoval všechno, dal jsem vše na oltář. Dnes jsem trestně stíhán, pomohl jsem ke ztrátě rodinné firmy a řadu lidí jsem připravil o zaměstnání. Sám vím, kde je pravda, ale vysvětlete to mojí babičce.“

Další dva rozhovory naplánované na stejný týden jsem již zrušila. Najednou totiž nešlo jen o pouhý sběr dat k analýze, ale o osobní výpovědi lidí, kteří pro veřejný zájem riskovali zájmy vlastní. Lidí, kteří jsou často ponecháni napospas osudu - média leckdy informují o jejich odvaze, zatímco oni splácí dluhy, hledají zaměstnání a chodí k soudu.

Týden naší psychické rekonvalescence a jede se dál.

,,Dobrý den, posaďte se. Dáte si čaj, kávu, vodu.

Nic, díky. A k čemu vlastně ta analýza bude“?

Rozhovory č. 2.- 12.

,,Neviděl jsem jinou možnost než věc oznámit, byla to výzva a věc osobní integrity.“

,,Je třeba lidem říkat narovinu, že oznámením končí, že to dělají pro své děti a pro společnost. Jedná se o sebevražednou misi pro ozdravení společnosti.“

„I když jsem nedokázal dodržením úředního postupu nic změnit a odešel jsem, posílilo mě to. Vím jasně, za jakými hodnotami si stojím. Tato doba potřebuje idealisty a já jím i přes všechny tyto události zůstal.“

,,Změnilo to mé vnímání. Nejsem zvyklá na podobný způsob jednání, který decimuje víru v lidi, politiku i spravedlnost. Rozhodilo mi to hodnoty.“

,,Bylo hůř a lidé se také bránili. Není možné tomu ustupovat.“

„Poctivost a slušnost nevylučuje iniciativu a odvahu.“

„Mysleli si, že se budu bát jako ostatní, nevěřili, že se jim postaví žena.“

„Obyčejný občan neví, co dělat s věcmi, které má často přímo před sebou.“

„Moje angažovanost neklesla, spíše naopak. I kdyby mě vyhodili, neodradilo by mě se tomu dále věnovat. Nemám strach.“

„Já i moje žena jsme ztratili práci, děti musely najít zaměstnání daleko mimo vliv Libereckého kraje. Profesně mě to odstřelilo, běžní známí se s námi nestýkají, lidi se s námi bojí mluvit.“

„Má to význam a fakt je to možné.“

Jedni je považují za práskače či blázny, jiní za hrdiny. Ať už čtenář tohoto textu patří do kterékoliv kategorie, jedno je jisté. Lidé, kteří se rozhodli nezavírat oči před porušením pravidel - ať už těch právních nebo morálních, se stali skupinou občanů, jež stojí osamocena v koutě. Skupinou na niž se zapomnělo, která je ustavičně přehlížena, umlčována či ostrakizována.

K čemu teda ta analýza je?

V České republice neexistuje žádný právní předpis, který by problematiku oznamovatelů upravoval. Pár pokusů a návrhů bylo, ale žádný se neopíral o data z praxe. Nikdo se zatím oznamovatelů neptal, jak, co fungovalo nebo nefungovalo. Na základě výsledků naší analýzy navrhujeme řadu doporučení, které vyplynuly z praktických zkušeností oznamovatelů.

  • definování pojmů whistleblowing a oznamovatel,
  • měly by být zavedeny efektivní interní a externí mechanismy oznámení,
  • ustanovení instituce, která bude za šetření případů zodpovídat, minimálně v rovině koordinace různých institucí a spolupráce s oznamovatelem v průběhu šetření,
  • ochrana oznamovatele musí pokrývat různá odvetná opatření i systém kompenzací,
  • kvalitní informační kampaň pro veřejnost.

V nadcházejících měsících tato doporučení představíme zákonodárcům a zasadíme se o vznik funkčních mechanismů ochrany oznamovatelů.

Přečtěte si příběhy lidí, kteří jsou někdy trefně označováni jako kamikadze, a podívejte se, jak si stojí jednotlivé země v ochraně oznamovatelů. Podrobně jsme zpracovali odpovědi na více než 30 otázek 40 oznamovatelů. Stručně: Všude plus mínus podobná bída, oznamovatelé jsou v tom sami.

Publikace je ke stažení v elektronické formě zde.


Publikace vznikla za finanční podpory Nadačního fondu pro boj proti korupci.

Za Oživení o. s.
Franková Lenka
lenka.frankova@oziveni.cz
tel.: 776 818 765[1] České republice, Estonsku, Polsku, Slovensku a Maďarsku.

Autor: Oživení | úterý 1.4.2014 7:20 | karma článku: 9.20 | přečteno: 722x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Josef Prouza

Za život jsem se stěhoval dvacetkrát. Prostě profikočovník

Lidem, co prožili celý život v jednom bytě nebo domečku, můžu jen tiše závidět. Každý kout obydlí napěchovaný vzpomínkami, příhodami, zážitky. Já mám vzpomínky jak korálky, rozkutálené po celé republice.

24.11.2020 v 9:17 | Karma článku: 8.94 | Přečteno: 121 | Diskuse

Marek Hurt

Proč nemám rád pokrytce a sociální inženýry

Říká se, že nejhorší je srážka s blbcem. Ovšem blbci můžete v nehorším utéct. Před pokryteckým sociálním inženýrem se často nemůžete ani schovat. Zejména, když má funkci.

24.11.2020 v 8:55 | Karma článku: 25.70 | Přečteno: 352 | Diskuse

Přemysl Čech

Další střelba slepými České pošty?

Pokolikáté už léčba zranění po střelbě slepými náboji zbraněmi z arzenálu vedení státní trafiky České pošty stálo poplatníky naší země víc, než kdyby se nevydalo žádné střelivo? A ono se prý bude střílet zase!

24.11.2020 v 8:18 | Karma článku: 10.81 | Přečteno: 263 | Diskuse

Bohm Vladimir

Pro muže - Práce není to co nás definuje, ani smysl našeho života

Na mužích je od přírody uložena povinnost prací zabezpečit rodinu. Je to ale pouze jedna část toho co jako muži máme vykonat, nikoliv se ale s konceptem práce ztotožnit.

24.11.2020 v 8:02 | Karma článku: 5.73 | Přečteno: 92 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Šok: Ramadan půjde k soudu (Doplněno)

V neděli 22. 11. jsem v článku „Festival nenávisti“ informoval o tom, že se egyptský zpěvák Mohamed Ramadan nechal vyfotit v Dubaji se svým izraelským kolegou Adamem Omerem.

23.11.2020 v 22:13 | Karma článku: 19.34 | Přečteno: 481 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 488
Občanské sdružení Oživení bylo založeno v roce 1997. Organizace se věnuje potírání systémové korupce a nehospodárného jednání ve veřejné správě a zvyšování transparentnosti veřejného sektoru. Naší vizí je fungující a sebevědomá občanská společnost naplňující principy udržitelného způsobu života. Více na http://www.bezkorupce.cz/.

Najdete na iDNES.cz