Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Do České republiky přichází GlobaLeaks. Bezpečný nástroj pro oznamování korupce.

16. 06. 2015 10:41:20
Protikorupční organizace Oživení spustila v České republice praktický nástroj pro bezpečné a anonymní oznamování korupčního jednání GlobaLeaks, který chrání identitu oznamovatelů i obsah jejich oznámení.

GlobaLeaks je nástroj pro whistleblowing, který stojí na principech volného softwaru s otevřeným zdrojovým kódem, což znamená, že je šířen zdarma a může být libovolně upravován. Jak sami autoři uvádějí, vývoj GlobaLeaks byl inspirován WikiLeaks, projektem Juliana Assange, který zveřejňuje zpravidla utajované informace. Tvůrci GlobaLeaks chtěli dát novinářům po celém světě nástroj pro zaručení důvěryhodného spojení se svým zdrojem v nebezpečné síti – internetu.

O vývoj tohoto softwaru, který vznikl v roce 2011, se stará italská nezisková organizace Hermes Center for Transparency and Digital Human Rights. Od svého vzniku se stačila tato platforma rozšířit mezi několik desítek organizací z oblastí, ve kterých může být žádoucí přijímat oznámení od anonymních oznamovatelů. Příkladem může být organizace WildLeaks, která je připravena přijímat oznámení ohledně pytláctví a ilegálního obchodu v souvislosti s africkým přírodním bohatstvím, nebo MafiaLeaks, která, jak již název napovídá, bojuje proti organizovanému zločinu v Itálii.

V České republice něco podobného prozatím chybělo. U mnoha organizací je možné oznámit korupční jednání elektronickou cestou, ať již e-mailem či skrze kontaktní formulář. Bohužel ani jeden z těchto způsobů není po technické stránce bezpečný a už vůbec ne anonymní. Díky samotnému fungování internetu je v případě, že uživatel nepodnikne kroky k jejímu skrytí, vždy zobrazena IP adresa uživatele, což je poměrně unikátní identifikátor. Bohužel, lépe na tom není ani ochrana komunikovaného obsahu. V případě elektronické pošty je pravdou, že obyčejný email je do velké míry spíše obdobou tradičního dopisu, který si technicky zdatnější uživatelé mohou snadno přečíst. Webové formuláře jsou na tom velmi podobně s výjimkou serverů, které šifrují komunikaci s uživateli za pomoci zabezpečeného protokolu HTTPS.

Z velké části využívá GlobaLeaks bezpečnostních výhod plynoucích z jiného volně dostupného softwaru a tím je poměrně známý Tor – nástroj pro anonymizaci na internetu. Tento nástroj funguje na principu přeposílání dat skrze síť dobrovolníků, kteří provozují jednotlivé uzly, před tím, než se dostanou do vnějšího internetu. Pro maximální bezpečnost je celá webová aplikace hostována právě uvnitř této sítě, kde je dostupná pouze dalším jejím uživatelům, nejčastěji skrze speciálně modifikovaný prohlížeč Tor Browser na adrese http://iopx5pchfdldldwp.onion/. V tomto případě je kompletní komunikace se serverem šifrována několika vrstvami kryptografie a zároveň je zaručena anonymita oznamovatele směřováním datového toku skrze několik uzlů.

Pro pohodlí uživatelů, kteří nelpí na svojí anonymitě je webová aplikace rovněž dostupná na standardní adrese https://secure.bezkorupce.cz/. V tomto případě bohužel není možné zaručit technickou anonymitu oznamovatele, stále je ale chráněn obsah sdělení za pomoci šifrovaného protokolu HTTPS, šifrováním v rámci serveru a v neposlední řadě i tím, že se veškerá data spojena s oznámením se uchovávají pouze po nezbytně nutnou dobu.

Obyvatelé České republiky mají nyní možnost oznamovat korupci ve svém okolí díky GlobaLeaks opravdu bezpečně a anonymně, což ve výsledku může zvýšit motivaci oznamovatelů a odbourat hlavní zábranu při oznamování, kterou je strach.

Více se dozvíte na stránkách www.bezkorupce.cz

Pavel Schamberger

Technická implementace GlobaLeaks

Studia nových médií, FF UK v Praze

Autor: Oživení | úterý 16.6.2015 10:41 | karma článku: 10.68 | přečteno: 488x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Helena Vlachová

O lenosti některých mladých lidí

Nikdo mi nevymluví můj názor, že práce je všelékem na jakékoli neduhy. Pracuje-li člověk, nemá čas vymýšlet nepravosti a neřesti.

24.11.2020 v 6:59 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 522 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Jak se máme tady v Šanghaji?

V Šanghaji je již od začátku léta život tak nějak v normálu. Alespoň pro mě. Ve škole nemusíme nosit roušky a žádné rozestupy se neřeší. Ale není to tak všude.

24.11.2020 v 5:58 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 255 | Diskuse

Karel Trčálek

Kdyby byla v USA skutečná demokracie, tak je Donald Trump opět prezidentem

Prezident Trump byl podvodem zbaven svého prezidenství, to by se třeba v takovém Rusku určitě nestalo. Šiřte tento vzkaz i do každého, třeba i toho nejmenšího, kousku České republiky, klidně i do jejího pouhého atomu

23.11.2020 v 17:34 | Karma článku: 13.20 | Přečteno: 384 | Diskuse

Marek Valiček

Fírer dostane kapsičku...

Když Pánbu dá a Covid dopustí, budou vánoce po létech obžerství a nesmyslného rozhazování konečně opravdovými Vánocemi...

23.11.2020 v 14:33 | Karma článku: 23.98 | Přečteno: 739 | Diskuse

Jakub Moravčík

Vlastenecká spolupráce křesťanů a pohanů: je možná?

Téma dnešního textu se může, vzhledem k probíhajícímu koronašílenství, zdát úplně mimo mísu, nicméně primárně píšu texty, jejichž aktuálnost nemizí po pěti dnech od jejich vydání.

23.11.2020 v 12:00 | Karma článku: 8.21 | Přečteno: 221 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 488
Občanské sdružení Oživení bylo založeno v roce 1997. Organizace se věnuje potírání systémové korupce a nehospodárného jednání ve veřejné správě a zvyšování transparentnosti veřejného sektoru. Naší vizí je fungující a sebevědomá občanská společnost naplňující principy udržitelného způsobu života. Více na http://www.bezkorupce.cz/.

Najdete na iDNES.cz